
DNA a cerut anchetarea lui Florin Cîțu, Vlad Voiculescu și a Ioanei Mihăilă, în ”Dosarul vaccinurilor”. DNA să vină să vă ia și în ”Dosarul Vaccinurilor”, a venit nota de plată și pentru Vlad Voiculescu și pentru dezmățul plandemiei, ”La Pușcărie”.
”Aștept să văd ce acuzații mi se aduc, care sunt acestea și sigur abia aștept să le lămuresc. Aștept să văd dacă cineva a înțeles într-adevăr ce s-a întâmplat și dacă sunt lucruri pe care trebuie să le lămuresc, dar nu am niciun fel de emoție, nu îmi dau seama care sunt acuzațiile care mi-ar putea fi aduse, nu poate fi vorba de niciun fel de corupție.
Deși dozele de vaccin contractate anterior datei de 01/01/2021 respectiv 37.588.366 de doze, ar fi fost suficiente pentru vaccinarea unui număr de peste 23 de milioane de persoane, două din cele trei persoane față de care se solicită formularea cererilor de efectuare a urmăririi penale, beneficiind de ajutorul celei de-a 3-a ar fi tranzacționat și ordonanțat la plata achiziția în plus a cantității de 52.805.690 doze de vaccin, în valoare totală de 1.000.000.000 și, mă rog, mai mulți euro, la care se adaugă TVA, sumă care constituie un prejudiciu adus bugetului statului,
Comisia Europeană a făcut contracte cu mai multe companii, neștiind care dintre aceste companii vor reuși să pună un vaccin pe piață. Am subliniat faptul că nu e vorba despre prima tranșă, ci despre a 2-a tranșă, că deși existau vaccinuri, respectiv 37 de milioane de doze, s-au făcut și a 2-a comandă, de peste 50 de milioane.
(…) Atunci când au fost comandate, primele vaccinuri au fost comandate de la anumite companii. Unele dintre acele companii probabil că nici până în ziua de astăzi nu au pus un vaccin pe piață. Deci de acolo mai scoateți o cantitate.
În mandatul meu au fost achiziționate sub 10 milioane de doze și decizia pentru achiziția a fost a premierului.
Mai mult decât atât, eu tocmai înainte să semnez orice, am mers în Guvern și am prezentat Guvernului cantitatea totală de vaccinuri care sunt deja comandate. În martie, există un memorandum în Guvern în care premierul, adică șeful Guvernului își asumă și practic ordonă miniștrilor să aloce finanțele pentru acea comandă de vaccinuri și ministrului sănătății să semneze acea comandă.
Recunosc că m-aș fi așteptat ca dosarele din pandemie, dintre care acesta nu-i nicicum cel mai relevant și n-o să se termine nicio condamnare. Vă pot garanta de acuma. Mă așteptam ca dosarele pandemiei să fi fost rezolvate de buni. Mă așteptam, de asemenea, ca și acest dosar să fie deschis și să meargă undeva acum”, a declarat Vlad Voiculescu.
Dacă vorbim despre sintagma ”fără penali în funcții publice”, după schema USR-ului, înseamnă că aici s-ar încadra și Vlad Voiculescu. Să ne amintim că atunci când un ministru era cercetat de DNA, imediat sărea Vlad Voiculescu spunând: ”să demisioneze pentru a nu influența actul justiției!”
Acum iată că a venit nota de plată, spune jurnalistul Val Vâlcu. Vlad Voiculescu, președinte USR București, își va da demisia? Conform definiției USR…este penal. Să revină când își va rezolva problemele, când își va ”dovedi” nevinovăția, conform expresiei USR, să revină când va avea o decizie definitivă în justiție.
De asemenea, va mai fi pe lista USR pentru europarlamentare sau partidul îl va retrage?
”Pe 21 septembrie 2021 spuneam că o anchetă privind achiziția de vaccinuri în România este binevenită. În primul rând pentru că un moment critic pentru România și sănătatea publică a fost transformat într-un spectacol de atacuri politice în ultimii doi de ani de PSD.
Reamintesc că vaccinarea anti-COVID a fost în subordinea premierului în perioada pandemiei, nu a ministrului Sănătății: ”e vorba de faimosul comitet de vaccinare condus de dl. Gheorghiță care îi raporta ministrului Apărării Ciucă și premierului Cîțu.”
Alocările de cantități pentru statele membre au fost stabilite în cadrul unui contract comun de achiziție al Comisiei Europene cu furnizorii, în principal pe criteriul populației.
Deciziile privind achiziția de vaccinuri au fost luate exclusiv de premierul de la acea vreme. Există înregistrări ale ședințelor de guvern și documente care probează că premierul și-a asumat aceste decizii.
Cu toate că nu am fost de acord cu toate deciziile luate de cei care aveau în coordonare vaccinarea (ex: prioritizarea “specialilor”, centrele secrete pentru “speciali”, falsificarea indicatorilor, comunicarea campaniei de vaccinare etc.) și este de notorietate că am fost și dat afară din guvern pentru asta, trebuie spus că cantitatea de doze achiziționate a constituit o decizie de oportunitate în condiții de incertitudine privind disponibilitatea producției, evoluția tulpinilor, necesitatea re-vaccinării.
Sunt desigur semne de întrebare, cum o decizie executivă unde nu cunosc să existe vreo urmă sau vreun element de corupție și care nici măcar nu îmi aparține, face înainte de o campanie electorală subiectul unei acțiuni penale.
Deși sunt semne îngrijorătoare în ultima vreme privind ingerințele politicului în Justiție, am convingerea că există resursele de profesionalism și onestitate în acest sistem, pentru a ajunge la concluzia corectă: aceea că am acționat în cele trei luni ca ministru cu cinste, punând mereu pe primul loc viața și sănătatea oamenilor”, a scris fostul ministru al Sănătății, pe Facebook.
Procurorii susțin că ”persoane din Guvernul României” ar fi contractat în perioada ianuarie – mai 2021 un număr mult mai mare de doze de vaccin (Pfizer și Moderna), în condițiile în care numărul persoanelor eligibile pentru vaccinare comunicat de statul român Comisiei Europene era de 10,7 milioane. În ianuarie 2021, prim-ministru era Florin Cîțu (PNL), iar miniștri ai Sănătății au fost Vlad Voiculescu și apoi Ioana Mihăilă (ambii USR).
Procurorii susțin că cei trei membri ai guvernului au cumpărat 52 de milioane de vaccinuri de care nu ar fi fost nevoie, în valoare de peste un miliard de euro, deși înainte de 1 ianuarie 2021 fuseseră contractate deja 37 de milioane de doze de vaccin.
DNA susține că achiziția a fost făcută ”cu încălcarea dispozițiilor legale și în lipsa oricăror documente/analize care să ateste necesitatea achiziției”.
Florin Cîțu este acum senator, Vlad Voiculescu e președintele USR București și candidat la europarlamentare (locul 2 pe listă), iar Ioana Mihăilă a plecat din USR la REPER.
Vlad Voiculescu a fost întrebat, joi seară, de către Răzvan Dumitrescu, la emisiunea „În fața Națiunii“, la Antena 3 CNN, dacă va mai candida la alegerile europarlamentare din 2024, după ce DNA a cerut, azi, anchetarea sa pentru achizițiile din pandemia de coronavirus, atunci când a îndeplinit funcția de ministru al Sănătății în Guvernul Florin Cîțu.
”Mai candidați la europarlamentare?“, a întrebat Răzvan Dumitrescu.
„…Da!“, a răspuns Voiculescu după o pauză lungă.
”Ok! Mulțumesc pentru răspuns.“, a replicat jurnalistul.
”Mă aștept ca lucrurile să fie lămurite cât de curând“, a spus Vlad Voiculescu.
”Pe ce liste candidați la europarlamentare? Pe ale cui liste, USR sau REPER?“, a insistat jurnalistul.
”Eu sunt pe lista USR“, a răspuns Vlad Voiculescu.
La emisiunea „În fața națiunii“, la Antena 3 CNN, Mircea Badea a comentat decizia Direcției Naționale Anticorupție de a cere anchetarea celor trei.
”Cum vezi, Mircea, povestea asta?“, a întrebat Răzvan Dumitrescu.
Mircea Badea: ”De ce mă bucură decizia DNA de a cere anchetarea lui Cîțu, Voiculescu și Mihăilă.”
Mircea Badea a comentat decizia Direcției Naționale Anticorupție de a cere anchetarea lui Florin Cîțu, Vlad Voiculescu și a Ioanei Mihăilă.
DNA a cerut astăzi anchetarea lui Florin Cîțu, premier al României în perioada pandemiei de coronavirus, a lui Vlad Voiculescu și a Ioanei Mihăilă, miniștri ai Sănătății în timpul Guvernului PNL-USR-UDMR.
La emisiunea ”În fața națiunii“, la Antena 3 CNN, Mircea Badea a comentat decizia Direcției Naționale Anticorupție de a cere anchetarea celor trei.
”Cum vezi, Mircea, povestea asta?“, a întrebat Răzvan Dumitrescu.
Mircea Badea: ”De aceea mă bucură decizia DNA!”
”Cu multă bucurie! O să înghețe iadul până o să mă apuc eu să cred în anchetele DNA. Nu mă interesează aproape deloc ce scrie în documentele DNA, pentru că eu sunt arat (n.r. – de la verbul a ara) și am multe experiențe.
De ce mă bucură? Pentru că aveam de-a face cu o posibilitate de cunoaștere. Atât domnul Vlad Voiculescu, cât și domnul Florin Cîțu – pe doamna Mihăilă nu prea mi-o mai aduc bine aminte – au acum posibilitatea de a cunoaște activitatea justiției pe care au apărat-o de Dragnea și tot felul de invadatori ilegali și neprovocați asupra justiției din România.
Dânșii au apărat justiția non-stop, în opinia domniilor lor, au slăvit Direcția Națională Anticorupție de dimineața până seara, iar acum chiar au prilejul să cunoască din interior lucrurile, nu doar din exterior“, a spus Mircea Badea.
Mircea Badea l-a întrebat pe Vlad Voiculescu dacă mai are încredere în DNA.
”Dumneavoastră mai aveți încredere în DNA? E o întrebare simplă.”, a spus Mircea Badea.
”Recunosc, și nu neapărat ca o notă personală, ci mai mult de atât, că m-aș fi așteptat ca dosarele din pandemie, dintre care acesta nu e nicicum cel mai relevant, și nu o să se termine cu nicio condamnare, vă pot garanta de acum, să fi fost rezolvate de mult. Mă așteptăm, de asemenea, ca și acest dosar să fie deschis și să meargă undeva…”, a spus Vlad Voiculescu.
”Mai aveți încredere în DNA? Că nu mi-ați răspuns la întrebare.”, a spus Mircea Badea.
”Cred că momentul este ales într-un mod nefericit. Aștept să văd dosarul și apoi o să vă spun.”, a spus Vlad Voiculescu.
”Deci nu știți dacă mai aveți încredere în DNA. Următoarea mea întrebare este dacă dumneavoastră intenționați să renunțați la imunitate.”, a spus Mircea Badea.
”Eu nu am avut niciodată imunitate. Singura formă de imunitate pe care o are un fost ministru, conform legii, este că înainte de urmărirea penală trebuie să treacă pe la președintele țării și acesta trebuie să avizeze.”, a spus Vlad Voiculescu.
”Nu se poate începe urmărirea penală fără încuviințarea președintelui. Aceasta este procedura.”, a spus Sabina Iosub.
