Acasă Declarații Crin Antonescu, tăvălește din nou ”Bunelu”, cu o săptămână înaintea prezidențialelor: ”Ciucă prinde turul 2, doar dacă sunt scoşi 12 candidaţi de pe listă”

Crin Antonescu, tăvălește din nou ”Bunelu”, cu o săptămână înaintea prezidențialelor: ”Ciucă prinde turul 2, doar dacă sunt scoşi 12 candidaţi de pe listă”

0
0
176

Crin Antonescu distruge PNL-ul cu o săptămână înaintea alegerilor: ”Va lua în jur de 15%. Ciucă prinde turul 2 dacă sunt scoşi 12 candidaţi de pe listă”

Fostul președinte al PNL, Crin Antonescu, consideră că PNL a pierdut deja bătălia politică la aceste alegeri și avertizează că partidul riscă să aibă soarta PNȚCD, devenind irelevant pe scena politică.

Într-un interviu acordat duminică, Crin Antonescu a criticat dur strategia campaniei electorale a liberalilor, în principal cea pentru prezidenţiale, unde candidat este preşedintele PNL, Nicolae Ciucă, și a precizat că nu va vota pentru partidul pe care l-a condus.

”O campanie incoerentă, lipsită de identitate, în care, în anumite momente, prilejuieşte chiar situaţii jenante”, a afirmat Crin Antonescu.

Nicolae Ciucă, descriind o serie de mesaje contradictorii.

”Noi am avut în campanie următoarele construcţii: nu Ciucă generalul, ci Ciucă scriitorul. Or, el n-a scris vreun tratat de geopolitică, despre arta războiului, despre sistemul de securitate şi apărarea României, ci un fel de Amintiri din Copilărie care au avut darul de a câştiga un cititor încântat, scriitorul Mircea Dinescu, dar atât.

De la Ciucă scriitorul s-a trecut la Ciucă bunelul, care poate să fie o chestiune foarte simpatică, foarte tandră, dar care se potriveşte puţin cu imaginea generalului”, a mai spus fostul lider liberal.

Crin Antonescu a adăugat că, alte strategii, precum promovarea lui Ciucă ca opozant al comunismului sau ca anti-PSD-ist, sunt neconvingătoare.

”După aceea, la un moment al campaniei electorale, s-a încercat aplicare de proteze: Proteza ”Nicuşor Dan”, într-un moment cam jenant de împingere, alături de alţi contracandidaţi, la uşa primarului general, pentru favoruri electorale. Apoi, Proteza ”Bolojan”.

Cât poate fi de credibil PNL când nici măcar azi nu are o decizie oficială cu privire la eventuala poziţie de premier a lui Bolojan, când în ultimii 5 ani a desemnat 3 premieri şi niciodată nu l-a luat în calcul şi când însăşi această protezare apare după ce un alt contracandidat, doamna Elena Lasconi, a invocat această posibilitate.

Între timp, plecat din țară fiind, în plină campanie electorală, Ciucă îi cere lui Ciolacu ”să își dea demisia astăzi”: Să iasă din politică. ”Ne-a mințit pe toți.”

Nicolae Ciucă, candidatul PNL la alegerile prezidențiale 2024, îi cere lui Marcel Ciolacu să demisioneze și să iasă din politică și îl acuză că a minţit de mai multe ori cu bună ştiinţă, după ce o anchetă a relevat că, liderii PSD, Marcel Ciolacu, Sorin Grindeanu, Alfred Simonis şi Laura Vicol au zburat în anul 2022 cu jetul privat închiriat de la Ţiriac Air de compania Nordis.

”Statul român nu poate fi condus de un om fără onoare şi fără responsabilitatea necesară la cel mai înalt nivel. Marcel Ciolacu a minţit de mai multe ori cu bună ştiinţă. Ne-a minţit pe toţi în faţă. Adevărul e că a călătorit la Nisa şi Paris cu grupul de interese Nordis, pe banii lor, obţinuţi din ţepele date românilor”, a scris Ciucă pe Facebook.

”România are nevoie de oameni de onoare, nu de impostori! Marcel Ciolacu trebuie să își dea demisia astăzi! Să iasă din politică! Mă aștept ca, în acest caz de fraudă evidentă a încrederii românilor, să reacționeze toată lumea: de la instituțiile de presă, jurnaliști onești, la societatea civilă.

Chem românii să reacționăm împotriva abuzului de putere”, a conchis Nicolae Ciucă.

Încarcă mai mult
Load More In Declarații

Lasă un răspuns

Adresa ta de email nu va fi publicată. Câmpurile obligatorii sunt marcate cu *

Vezi Și

În timp ce Dan îi explica lui Bolojan cum șade treaba cu TVA, tehnocrata Dragu, zbura de la Chișinău pentru a se întâlni cu Nicușor la Cotroceni

Facebook 220 X (Twitter) WhatsApp Telegram Reddit Email În timp ce Dan îi explica lui Bolo…