Acasă Alegeri Rezultate alegeri locale, lista președinților aleși ai consiliilor județene și a noilor primari din reședințele de județ

Rezultate alegeri locale, lista președinților aleși ai consiliilor județene și a noilor primari din reședințele de județ

0
0
567

Harta actualizată a noilor primari din România, oferă o imagine de ansamblu asupra scrutinului de la alegerile locale 2020, dominate de surprize majore.

Rezultate primari alegeri 2020:

1. Alba Iulia (Alba)
USR: Gabriel Pleșa

2. Arad (Arad)
PNL: Călin Bibarț

3. Pitești (Argeș)
PSD: Cristian Gentea

4. Bacău (Bacău)
USR: Lucian Stanciu Viziteu

5. Oradea (Bihor)
PNL: Florin Birta

6. Bistrița (Bistrița-Năsăud)
PNL: Ioan Turc

7. Botoșani (Botoșani)
PSD: Cosmin Andrei

8. Brașov (Brașov)
USR: Allen Coliban

9. Brăila (Brăila)
PSD: Marian Dragomir

10. București
INDEPENDENT: Nicușor Dan

11. Buzău (Buzău)
PSD: Constantin Toma

12. Reșița (Caraș-Severin)
PNL: Ioan Popa

13. Călărași (Călărași)
PSD: Marius Dulce

14. Cluj-Napoca (Cluj)
PNL: Emil Boc

15. Constanța (Constanța)
PNL: Vergil Chițac

16. Sfântu Gheorghe (Covasna)
UDMR: Antal Arpad

17. Târgoviște (Dâmbovița)
PSD: Cristian Stan

18. Craiova (Dolj)
PSD: Olguța Vasilescu

19. Galați (Galați)
PSD: Ionuț Pucheanu

20. Giurgiu (Giurgiu)
PNL: Adrian Anghelescu

21. Târgu Jiu (Gorj)
PNL: Marcel Romanescu

22. Miercurea Ciuc (Harghita)
UDMR: Korodi Attila

23. Deva (Hunedoara)
PNL: Florin Oancea

24. Slobozia (Ialomița)
PNL: Dragoș Soare

25. Iași (Iași)
PNL: Mihai Chirica

26. Baia Mare (Maramureș)
INDEPDENDENT: Cătălin Cherecheș

27. Drobeta-Turnu Severin (Mehedinți)
PSD: Marius Screciu

28. Târgu Mureș (Mureș)
UDMR: Soos Zoltan

29. Piatra Neamț (Neamț)
PNL: Andrei Carabelea

30. Slatina (Olt)
PSD: Emil Moț

31. Ploiești (Prahova)
PNL: Andrei Voloșevici

32. Satu Mare (Satu Mare)
UDMR: Kereskenyi Gabor

33. Zalău (Sălaj)
PSD – Ionel Ciunt

34. Sibiu (Sibiu)
FDGR: Astrid Fodor

35. Suceava (Suceava)
PNL: Ion Lungu

36. Alexandria (Teleorman)
PSD: Victor Drăgușin

37. Timișoara (Timiș)
USR: Dominic Fritz

38. Tulcea (Tulcea)
PNL: Ștefan Ilie

39. Vaslui (Vaslui)
PSD: Vasile Pavăl

40. Râmnicu Vâlcea (Vâlcea)
PE: Mircea Gutău

41. Focșani (Vrancea)
PSD: Cristi Valentin Misăilă

Situația voturilor în municipiile reședință de județ:

PNL – 15 municipii + Sectorul 6

PSD – 14 municipii + Sectorul 4

USR – 4 municipii + Sectoarele 1 și 2

UDMR – 4 municipii

INDEPENDENȚI – 1 municipiu și Capitala București

FDRG – 1 municipiu

PE – 1 municipiu

Alianța București 2020 – Sectorul 3

PPUSL – Sectorul 5

Rezultate parțiale 2020 Consilii Județene:

Alba – PNL – Ioan Dumitrel
Arad – PNL – Iustin Cionca
Argeș – PSD – Ion Mânzână
Bacău – PSD – Valentin Ivancea
Bihor – PNL – Ilie Bolojan
Bistrița – PSD – Radu Moldovan
Botoșani- PSD – Doina Fedorovici
Brașov – PNL – Adrian Ioan Veștea
Brăila-PSD – Iulian Francisk Chiriac
Buzău – PSD – Petre Emanoil Neagu
Călărași – PSD – Vasile Iliuță
Caraș Severin – PNL – Romeo Dunca
Cluj – PNL – Alin Tișe
Constanța – PNL – Mihai Lupu
Covasna – UDMR – Tamaș Sandor
Dâmbovița – PSD – Corneliu Ștefan
Dolj – PSD – Cosmin Vasile
Galați – PSD – Costel Fotea
Giurgiu – PNL – Dumitru Beianu
Gorj – PSD – Cosmin Popescu
Harghita – UDMR – Borboly Csaba
Hunedoara – PSD – Laurențiu Nistor
Ialomița – PSD – Marian Pavel
Iași – PNL – Costel Alexe
Ilfov – PNL – Thuma Hubert
Mureș – UDMR – Peter Ferenc
Maramureș – PNL – Ionel Bogdan
Mehedinți – PSD – Aladin Georgescu
Neamț – PSD – Ionel Arsene
Olt – PSD – Marius Oprescu
Prahova – PNL – Iulian Dumitrescu
Sălaj – PNL – Iancu Sălăjanu
Satu Mare – UDMR – Pataki Csaba
Sibiu – PNL – Daniela Cîmpean
Suceava – PNL – Gheorghe Flutur
Teleorman – PSD – Adrian Gâdea
Timiș – PNL – Alin Nica
Tulcea – PSD – Horia Teodorescu
Vâlcea – PSD – Constantin Rădulescu
Vaslui – PSD – Dumitru Buzatu
Vrancea – PNL – Cătălin Toma

Încarcă mai mult
Load More In Alegeri
Comments are closed.

Vezi Și

Biroul electoral de circumscripţie al Municipiului Bucureşti, a stabilit ordinea candidaților pentru Primăria Capitalei pe buletinele de vot

Facebook X (Twitter) WhatsApp Telegram Reddit Email Biroul electoral de circumscripţie al …