
Cu un discurs scremut din polipi și cu ochii în pupitrul prezidențial, Nicuşor Dan, despre deficit: ”Plătim o pizza medie şi mâncăm o pizza mare”.
Preşedintele României, Nicuşor Dan, a declarat miercuri, 4 iunie, după ce a văzut datele de la Ministerul Finanţelor care arată o situație gravă la bugetul de stat, că ”plătim o pizza medie şi mâncăm una mare” şi a adăugat că cineva trebuie să plătească diferența.
Nicușor Dan, prima conferință la Cotroceni: reforme și tăieri până la 30 iunie. ”Trebuie să luăm măsuri. Nu ne permitem experimente”
Președintele României, Nicușor Dan, a declarat miercuri, după consultarea datelor de la Ministerul Finanțelor, că „România plătește pentru o pizza medie, dar mănâncă una mare”, subliniind că diferența trebuie acoperită de undeva.
Nicuşor Dan a fost întrebat, miercuri, într-o conferinţă de presă, dacă poate face o analogie ca anul trecut, când a folosit o pizza pentru a explica bucureştenilor cum se împart banii din bugetul local, acum după ce a văzut datele de la Ministerului Finanţelor.
Nicuşor Dan, după consultarea datelor de la Ministerul Finanțelor
„Dacă vreţi o analogie cu pizza, noi de ani de zile noi plătim o pizza medie şi mâncăm o pizza mare. Cam asta este analogia şi bineînţeles că diferenţa asta trebuie să fie plătită de cineva. Chestiunea este că un lucru bun care s-a întâmplat în ultimii ani este creşterea încasărilor raportat ca procent din Produs Intern Brut. Deci suntem undeva la 30%, am plecat de pe la 26% şi pe măsură ce o să consolidăm ANAF-ul, pe măsură ce reducem din evaziunea fiscală procentul ăsta o să crească”, a afirmat Nicuşor Dan, așa a descris noul președinte al României, Nicușor Dan, tabloul economic al ţării, în prima sa conferință de presă la Palatul Cotroceni.
”Problema a fost că, cheltuielile statului au crescut mult mai mult faţă de cât îşi permitea România chiar dacă evident, e o nevoie de dezvoltare, e nevoie să construim autostrăzi. Cheltuielile statului au crescut mult prea mult faţă de procentul din PIB şi acum trebuie să ajustăm”, a adăugat Nicușor Dan.
Mesajul a fost clar: România are un deficit nesustenabil. Totuşi, preşedintele a dat asigurări că toate discuțiile despre măsuri economice pornesc de la ideea că TVA-ul nu va crește. Dar nu a mai putut promite, negru pe alb, că nu vom avea creşteri de taxe şi impozite. În plin proces de negociere pentru formarea noului guvernului, Nicușor Dan a declarat că nu exclude nici varianta de premier politic, nici tehnocrat.
Deocamdată discuţiile se axează pe reducerea deficitului, abia apoi pe nume, a mai spus preşedintele. El a precizat că au crescut cheltuielile statului mai mult faţă de cât îşi permitea România.
„Problema a fost că cheltuielile statului au crescut mult mai mult faţă de cât îşi permitea România chiar dacă evident, e o nevoie de dezvoltare, e nevoie să construim autostrăzi. Cheltuielile statului au crescut mult prea mult faţă de procentul din PIB şi acum trebuie să ajustăm”, a menţionat preşedintele României.
Anul trecut, Nicuşor Dan, la vremea respectivă primal al Capitalei, a folosit feliile unei pizza pentru a explica cum se împarte bugetul între Primăria Generală şi cele de sector şi a demonstra că Primăria Bucureşti rămâne cu foarte mici venituri.
Președintele României, Nicușor Dan, a susținut prima conferință de presă la Palatul Cotroceni, în care a prezentat prioritățile mandatului său și direcțiile de acțiune discutate deja cu partidele politice. Printre temele abordate s-au aflat reforma aparatului bugetar, reorganizarea administrativ-teritorială, blocarea unor posturi în instituții, măsurile fiscale aflate pe masa negocierilor și poziția față de o eventuală creștere a TVA. Șeful statului a vorbit și despre un posibil pachet de măsuri până la 30 iunie, despre numirea unui nou judecător la Curtea Constituțională și despre delimitarea clară a rolului serviciilor de informații. Deși multe scenarii sunt încă în analiză, președintele insistă că noua coaliție trebuie să livreze rapid măsuri concrete, agreate într-un acord solid de guvernare.
Referindu-se la postul său de la Institutul de Matematică, președintele a explicat că nu a primit salariu pentru acesta și că a fost ocupat simbolic.
”Da, am fost anul trecut, Institutul de Matematică a sărbătorit 75 de ani de existență și l-am întrebat dacă poziția asta a mea încurcă și mi-a spus că nu încurcă. O să iau o decizie. În 1994, când m-am angajat eu, mai aveam încă 4 ani de studii în Franța, mi s-a dat acest post fără a fi eu acolo și fără să primesc salariu”.
Despre o eventuală modificare legislativă privind blocarea posturilor, Nicușor Dan a spus: ”O să reflectez”.
Există poziții cum ar fi poziția de ministru, unde nu ai garanția că vei sta 6 luni sau 3 ani și atunci trebuie să existe un echilibru, oamenii să aibă garanția că se pot întoarce și să nu aibă un post la care să se reîntre, postul său să fie scos la concurs.
Afirmațiile din prezent au venit în contextul în care, cel mai probabil, România nu poate reduce deficitul bugetar fără creșterea taxelor. Recent, ministrul UDMR al finanțelor, Tanczos Barna, a recunoscut pentru prima dată că statul are dificultăți în a găsi bani pentru plata salariilor și pensiilor.
Iar Daniel Dăianu, președintele Consiliului Fiscal, a avertizat că deficitul bugetar este o problemă majoră, iar reducerea acestuia nu se poate face doar prin tăierea cheltuielilor. ”Nu cred că putem evita creșterea taxelor și impozitelor”, a spus reputatul economist, fost ministru de Finanțe în perioada 1997-1998.
În acest moment, Guvernul este condus de premierul interimar Cătălin Predoiu, iar la jumătatea lunii iunie este așteptată componența noului Executiv, după ce Marcel Ciolacu și-a dat demisia din funcția de prim-ministru.