Ministrul Energiei, Virgil Popescu, aflat la un interviu la Agerpres, a luat în bășcălie și derâdere protestele anti legea carantinării, anti guvernul PNL-Iohannis-Orban și împotriva încălcării drepturilor și libertăților fundamentale ale cetățenilor!
Referitor la protestele de duminică din Piaţa Victoriei, ministrul spune că nu le-ar numi „proteste”, ci „mişcări coordonate ale unor forţe care probabil urmăresc o răspândire a cazurilor, dorind să arate că România nu este capabilă să gestionează pandemia”.
AGERPRES: De ce credeţi că au fost proteste în Piaţa Victoriei?
Virgil Popescu: Alea au fost proteste?! Haideţi, pe bune?! Nu, a fost aşa… o tentativă de protest, a unor oameni…, nu ştiu ce să vă zic. Dacă citesc presa, unii spun că sunt rusofili, unii spun că sunt pesedişti, că sunt antiorice, la modul acesta. Nişte oameni normali, cu scaunul la cap, nu pot să iasă să protesteze că nu există COVID-ul sau că este totul o mascaradă, că nu purtăm măşti, că izolarea şi carantina sunt împotriva libertăţii. Păi dacă sunt bolnav de o boală contagioasă este normal să fiu izolat, este normal să beneficiez de un tratament şi să respect acel tratament, pentru că eu spun tot timpul libertatea individuală este de preţ, dar ea se termină acolo când afectează libertatea colectivă. Nu putem lăsa o persoană bolnavă contagioasă să circule pe străzi liberă şi să răspândească virusul la cei care nu ştiu că persoana respectivă este bolnavă.
Deci nu le-aş spune proteste, le-aş spune nişte mişcări coordonate ale unor forţe care probabil urmăresc o răspândire a cazurilor, pentru a demonstra că România şi Guvernul României nu sunt capabile să gestioneze această pandemie.
Arogantul Ministru al Energiei, ar numi probabil că s-ar încadra la categoria ”proteste”, acea mișcare la care el împreună cu președintele PNL și camarila de partid sare ca să nu ia condamnare, orice adunare care e finanțată masiv și care are ca scop înjurarea și denigrarea PSD se poate numi protest, orice altceva nu, cu atât mai mult cu cât acestea cer demisia actualului guvern abuziv.