
Înainte de funeraliile Papei Francisc, Zelenski și Trump au avut o discuție de câteva minute în Bazilica Sfântul Petru: ”Această reuniune ar putea deveni istorică”.
Preşedintele SUA, Donald Trump, şi omologul său ucrainean, Volodimir Zelenski, aflaţi la Roma, au avut o discuție de câteva minute în timpul funeraliilor Papei Francisc. Deși, cei doi șefi de stat au convenit să poarte mai multe discuții după slujba de înmormântare, președintele american a plecat înapoi spre SUA imediat după terminarea ceremoniei.
Preşedinţii Statelor Unite, Ucrainei şi Franţei şi premierul Regatului Unit au avut o întâlnire „pozitivă” în care au abordat războiul din Ucraina şi care s-a desfăşurat sâmbătă la Vatican în marja funeraliilor Papei Francisc, a transmis Palatul Elysee.
Acest anunţ scurt nu a oferit detalii despre durata sau alte detalii ale discuţiei dintre Donald Trump, Volodimir Zelenski, Emmanuel Macron şi Keir Starmer.
În schimb, ministrul ucrainean de externe Andrii Sîbiga a scris într-o postare pe X că Zelenski „a avut întâlniri separate” cu președintele francez Emmanuel Macron și cu premierul britanic Keir Starmer la Roma, după participarea la funeraliile Papei Francisc.
Inițial, Trump şi Zelenski au avut o reuniune de circa 15 minute dimineață, la Bazilica Sfântul Petru. Ei au convenit o nouă întâlnire tot sâmbătă, după funeralii, dar aceasta nu va mai avea loc, între timp preşedintele american plecând deja înapoi către SUA.
„A doua întâlnire nu a mai fost. Preşedinţii au un program foarte încărcat”, a justificat purtătorul de cuvânt al preşedinţiei ucrainene.
Preşedintele Ucrainei, Volodimir Zelenski, a spus, într-un mesaj pe Instagram că a avut ”o întâlnire bună” cu Donald Trump, la funeraliile Papei Francisc.
Culisele întâlnirii Trump-Zelenski. Cum au ajuns cei doi lideri să discute despre pace chiar în Bazilica San Pietro din Vatican
Președintele Ucrainei, Volodimir Zelenski, a avut o discuție de 15 minute cu președintele SUA, Donald Trump, în Bazilica Sfântul Petru din Vatican, în timpul funeraliilor Papei Francisc. Deși nu era planificată o astfel de întâlnire, cei doi chiar au convenit să discute mai mult după slujba de înmormântare.
Întâlnirea scurtă dintre președintele SUA, Donald Trump, și președintele ucrainean, Volodimir Zelenski, pare să fi avut loc chiar înainte de funeralii și nu fusese anunțată în prealabil.
Casa Albă a calificat conversația dintre Zelenski și Trump drept ”foarte productivă” și a promis să furnizeze mai multe informații ulterior.
O discuție mai amplă trebuia să aibă loc după slujba de înmormântare
Deși, cei doi șefi de stat au convenit să poarte mai multe discuții după slujba de înmormântare, președintele american a plecat înapoi spre SUA imediat după terminarea ceremoniei.
Înaintea vizitei scurte a președintelui în Roma, oficialii minimalizaseră posibilitatea ca acesta să se întâlnească cu Zelenski sau cu alți lideri mondiali, invocând durata limitată a deplasării și scopul său solemn de a-i aduce un ultim omagiu Papei Francisc.
Inițial, Trump alesese Arabia Saudită ca primă destinație externă din noul său mandat și urma să viziteze țara luna viitoare. Însă, odată cu decesul Papei Francisc, planurile s-au schimbat, iar Trump a făcut prima sa deplasare în Europa, un continent pe care l-a criticat în nenumărate rânduri în ultima perioadă.
Schema de așezare și numărul mare de lideri prezenți au făcut posibile interacțiuni scurte, inclusiv cu lideri pe care Trump părea să-i fi evitat de la revenirea sa în funcție. El a avut un schimb scurt de replici cu președinta Comisiei Europene, Ursula von der Leyen, cu care nu mai vorbise deloc de la revenirea sa în funcție, în contextul disputelor comerciale și de apărare cu Uniunea Europeană.
Protocolul de așezare, organizat după numele țărilor în limba franceză, a dictat ca Trump să fie poziționat lângă liderii Estoniei și Finlandei, cu care a avut interacțiuni scurte.
În alte cazuri, Trump a schimbat amabilități cu alți lideri implicați în eforturi paralele de soluționare a războiului din Ucraina. El a dat mâna cu președintele francez, Emmanuel Macron, în timpul semnului păcii.
Kievul, prin canale diplomatice, propusese Italiei și mai multor parteneri europeni să organizeze un summit privind Ucraina pe fundalul vizitei liderilor străini la Roma pentru funeraliile Papei Francisc.
Nu toată lumea a fost de acord cu necesitatea unui astfel de summit cu această ocazie, potrivit ziarului italian, citat de numeroase media de la Kiev. Se pare că atât premierul italian Giorgia Meloni, cât și ministrul său de externe Antonio Tajani și-au exprimat îndoielile cu privire la faptul că un astfel de summit ar putea avea loc în ziua înmormântării Suveranului Pontif. Tajani și-a exprimat rezerva, afirmând că acest lucru ar fi foarte dificil, inclusiv din punct de vedere logistic.
Palatul Elysee a anunțat deja că președintele Emmanuel Macron nu va avea nicio întâlnire diplomatică în marja funeraliilor Papei, care vor avea loc sâmbătă la Roma, în ciuda faptului că la funeralii vor participa numeroși lideri mondiali.
”O întâlnire bună. Am discutat multe lucruri față în față. Sper să obținem rezultate în tot ceea ce am discutat. Protejarea vieții poporului nostru. O încetare a focului completă și necondiționată. Pace fiabilă și durabilă care va împiedica izbucnirea unui nou război. Reuniune foarte simbolică care are potențialul de a deveni istorică, dacă obținem rezultate comune. Vă mulțumim”, este mesajul transmis pe Instagram.
Președintele american a plecat înapoi spre SUA. Înainte de plecare, a avut o întâlnire cu premierul italian, Giorgia Meloni.
Deși circulau informații potrivit cărora Trump și Zelenski urmau să aibă o conversație mai amplă după slujba de înmormântare, el a plecat imediat după terminarea ceremoniei, așadar nu este clar dacă s-a întâlnit din nou cu Volodimir Zelenski după discuția lor din Bazilica Sfântul Petru, din această dimineață.
Purtătorul de cuvânt al lui Volodimir Zelenski a confirmat că preşedintele ucrainean va avea o întâlnire separată cu preşedintele SUA, Donald Trump, în timpul vizitei de la Roma, pentru funeraliile Papei Francisc.
Anterior, ei au avut o scurtă discuție, de 15 minute, în Bazilia Sfântul Petru.
Cei doi lideri au convenit să poarte mai multe discuții după slujbă.
Casa Albă a calificat conversația dintre Zelenski și Trump drept ”foarte productivă” și a promis să furnizeze mai multe informații ulterior.
Președinții nu s-au mai întâlnit personal din februarie, când Trump și vicepreședintele JD Vance l-au criticat pe Zelenski pentru ceea ce au numit o lipsă de recunoștință pentru sprijinul SUA în lupta Ucrainei împotriva Rusiei.
O întâlnire bilaterală între președintele ucrainean, Volodimir Zelenski, și președintele american, Donald Trump, la Roma, este ”posibilă”, a declarat o sursă oficială pentru AFP.
Delegațiile celor doi lideri sunt în contact pentru a evalua oportunitatea și modalitățile unei întâlniri față în față, deși deocamdată nu există o confirmare oficială nici de la Casa Albă, nici de la biroul președintelui ucrainean.
Președintele american Donald Trump a ajuns vineri seară la Roma, unde el și soția sa Melania vor asista sâmbătă la funeraliile Papei Francisc. Este prima călătorie în străinătate din noul său mandat.
”Ne vom întâlni cu mulți lideri străini”, a declarat Trump presei chiar înainte de a părăsi Casa Albă, fără a da alte detalii.
De asemenea, Volodimir Zelenski a sosit sâmbătă pe aeroportul Ciampino din Roma, după ce anterior spunea că ”nu e sigur dacă va putea participa la funeralii”.
Situația rămâne tensionată după ce în presă au apărut detalii cu planul lui Trump de încetare a războiului declanșat de Rusia împotriva Ucrainei în urmă cu mai bine de trei ani, care prevede între altele păstrarea Crimeei de către Rusia, pe care a anexat-o ilegal în urmă cu 11 ani.
Trump și Zelenski vor sta separat la ceremonia funerară, întrucât Vaticanul ar urma protocolul de a așeza delegațiile în ordine mai degrabă după alfabetul francez, decât cel englez.
Dacă ar fi așezate în ordine alfabetică engleză, delegația ucraineană ar sta foarte aproape de delegația Statelor Unite, deoarece numele ambelor țări încep cu litera U. Cu toate acestea, în franceză, Statele Unite sunt cunoscute sub numele de Etats-Unis, astfel încât delegația americană ar putea ajunge lângă oficiali din Estonia și Eswatini (Africa de Sud).
Kievul, prin canale diplomatice, propusese Italiei și mai multor parteneri europeni să organizeze un summit privind Ucraina pe fundalul vizitei liderilor străini la Roma pentru funeraliile Papei Francisc, pe 26 aprilie, a relatat joi publicația italiană La Repubblica.
Nu toată lumea a fost de acord cu necesitatea unui astfel de summit cu această ocazie, potrivit ziarului italian, citat de numeroase media de la Kiev. Se pare că atât premierul italian Giorgia Meloni, cât și ministrul său de externe Antonio Tajani și-au exprimat îndoielile cu privire la faptul că un astfel de summit ar putea avea loc în ziua înmormântării Suveranului Pontif. Tajani și-a exprimat rezerva, afirmând că acest lucru ar fi foarte dificil, inclusiv din punct de vedere logistic.
Palatul Elysee a anunțat deja că președintele Emmanuel Macron nu va avea nicio întâlnire diplomatică în marja funeraliilor Papei, care vor avea loc sâmbătă la Roma, în ciuda faptului că la funeralii vor participa numeroși lideri mondiali.
Președintele Germaniei toarnă apă rece pe speranțele legate de întâlnirea Trump – Zelenski. „Nu vă așteptați la prea mult”.
Președintele german Frank-Walter Steinmeier a îndemnat, sâmbătă, la realism în legătură cu eventualele rezultate concrete după discuțiile liderilor internaționali la Roma, în marja funeraliilor Papei Francisc.
„Cred că nu ar trebui să uităm că este vorba, înainte de toate, de o înmormântare şi că nu ar trebui să avem prea multe aşteptări de la aşa-zisa diplomaţie funerară”, a spus Steinmeier după slujba oficiată pentru Francisc.
„În mod firesc, cei care se cunosc se întâlnesc aici şi apare ocazia pentru scurte discuţii. Dar chiar doresc să vă sfătuiesc să nu vă aşteptaţi să se desfăşoare aici vreo politică externă majoră în marja acestui serviciu funerar”, a insistat el.
Se pare că președintele Trump este pe deplin hotărât să-și urmeze propriul drum când vine vorba de relațiile internaționale – chiar și în timpul funeraliilor unui papă, scrie New York Times.
Sâmbătă, în timp ce se alătura altor lideri mondiali pentru a-și prezenta omagiile Papei Francisc, el a stat în Piața Sfântul Petru printre președintele Franței Emmanuel Macron (care purta negru), prim-ministrul Marii Britanii Keir Starmer (în negru), președintele Argentinei Javier Milei (în negru) și prim-ministrul Italiei Giorgia Meloni (în negru).
Și nici măcar albastru închis, albastru miezul nopții, ci un albastru clar, ca safirul, cu cravată asortată. Printre tot negrul și roșul cardinal, a ieșit în evidență ca un semn.
Alegerea nu a încălcat flagrant codul vestimentar al evenimentului (care se pare că prevedea un costum închis la culoare cu cravată neagră pentru bărbați). Prințul William părea de asemenea să poarte albastru, deși o nuanță mai apropiată de albastru marin, iar fostul președinte Joseph R. Biden Jr. a purtat o cravată albastră. Dar look-ul lui Trump a depășit cu siguranță limitele.
Acest lucru nu a trecut neobservat în mediul online, unde utilizatorii rețelelor de socializare și-au amintit că Trump l-a criticat anterior pe președintele Ucrainei, Volodimir Zelenski, pentru că nu a purtat costum la o întâlnire în Biroul Oval în februarie, părând să vadă în aceasta un semn de lipsă de respect. (La funeraliile Papei, Zelenski, care s-a întâlnit în prealabil în privat cu Trump, a purtat o jachetă neagră în stil militar și pantaloni negri).
Solicitată să comenteze alegerea lui Trump, Karoline Leavitt, secretarul de presă al Casei Albe, a declarat: ”Președintele a arătat minunat și prezidențial alături de prima noastră doamnă uimitoare, care a fost, ca de obicei, îmbrăcată perfect pentru ocazie”.
Pentru cineva atât de conștient de puterea aparenței precum Trump, costumul nu a fost probabil o decizie întâmplătoare. Nu a fost, de exemplu, un caz în care nu existau opțiuni curate de culoare închisă la bordul Air Force One. Melania Trump, la urma urmei, purta o haină neagră (de la designerii italieni Dolce & Gabbana) și un voal negru, la fel ca Brigitte Macron și Jill Biden.
Și Trump deține un costum negru – a purtat unul la funeraliile fostului președinte Jimmy Carter în ianuarie.
Dar în acest caz, s-ar putea ca negrul să nu fi servit scopurilor sale. În schimb, albastrul adânc al mării ales de Trump a fost imediat recognoscibil și a părut în deplină concordanță cu dorința sa de a telegrafia că nu joacă după regulile nimănui, în afară de ale sale.
Behind Scenes, Vatican City—President Trump sat down to meet privately with Volodymyr Zelenskyy of Ukraine this morning in St. Peter’s Basilica… pic.twitter.com/zzC78AgbNh
— Dan Scavino (@Scavino47) April 26, 2025
Sólo Trump podría eclipsar naturalmente al Papa en su propio funeral.
¿De que estaban discutiendo?, luego de esta corta reunión entre Trump y Zelenski.
¿De terminar la guerra?..🎯 pic.twitter.com/19D7F1R687
— 🌐EL GRAN DESPERTAR🌐 (@destapandolose1) April 26, 2025
Ni la película EL CODIGO DA VINCI (Ron Howard. 2006) pudo imaginar algo tan surrealista como está imagen de Trump y Zelenski en la Basílica de San Pedro del Vaticano minutos antes del inicio del funeral del Papa Francisco hoy sábado. Fotografías históricas #cineoff #PapaFrancesco pic.twitter.com/F5d3gvq3W4
— CINE PARA PENSAR (@CinePensar) April 26, 2025
Encuentro entre Trump y Zelenski en la Basílica De San Pedro, antes del funeral del Papa Francisco.
La foto la ha difundido el jefe de Gabinete del presidente de Ucrania.También se han visto brevemente con el francés Macron y el británico Starmer, según medios ucranianos pic.twitter.com/kOJi9kgrUN
— 𝑀𝑎𝑟𝑖𝑎 𝑆𝑎ℎ𝑢𝑞𝑢𝑖𝑙𝑙𝑜 (@mrsahuquillo) April 26, 2025
