Acasă Politic Au dat ”liberalii” în clocot, după atacurile la Muraru și Bolojan, Chirica în prag de excludere din PNL: ”N-a făcut nimic, distruge alte instituții, toți ratații”

Au dat ”liberalii” în clocot, după atacurile la Muraru și Bolojan, Chirica în prag de excludere din PNL: ”N-a făcut nimic, distruge alte instituții, toți ratații”

0
0
115

Au dat ”liberalii” în clocot, după atacurile la Muraru și Bolojan, Chirica în prag de excludere din PNL: ”N-a făcut nimic, distruge alte instituții, toți ratații”.

S-au încăierat ”urmașii brătienilor”! Chirica îl injură pe Muraru: “Labă tristă! Dobitocule”. Jigniri fără limite pe grupul PNL. Mihai Chirica s-a dezlănțuit: ”O luăm de la capăt cu toți ratații politici”

Un nou episod tensionat zguduie organizația PNL Iași, după ce primarul municipiului Iași, Mihai Chirica, a confirmat că este autorul mesajelor jignitoare transmise pe grupul intern de WhatsApp al primarilor liberali din județ, mesaje îndreptate împotriva președintelui PNL Iași, deputatul Alexandru Muraru.

Fierbere mare în PNL. Chirica, acuzații explozive la adresa lui Bolojan: ”N-a făcut nimic, distruge alte instituții, de ce ucidem țara?”

Mihai Chirica își atacă colegii de partid. Într-un grup cu peste 50 de primari PNL, primarul din Iași l-a numit ”dobitoc” pe liderul filialei Iași, Alexandru Muraru, și l-a criticat și pe șeful PNL, Ilie Bolojan.

Mesajele, transmise sâmbătă, 13 decembrie, au venit la o zi după ce Chirica a spus că nu i-a plăcut filmul Recorder în care mai mulți magistrați au vorbit despre neregulile din justiție, unii sub protecția anonimatului. Primarul PNL din Iași, trimis în judecată în mai multe dosare, de unele scăpând însă prin prescripție, a spus că ”am devenit un popor blestemat”, pentru că ”în preajma Crăciunului, mereu facem câte o boacănă majoră, de la împuşcarea unui dictator până la alte nenorociri”. Practic, a spus că împușcarea lui Nicolae Ceaușescu pe 25 decembrie 1989 a fost o greșeală. Dar șeful său, Alexandru Muraru, s-a delimitat: ”Nu avem voie nici să relativizăm gravitatea fenomenului corupţiei şi nici criminalitatea dictaturii comuniste. A numi Revoluţia din 1989 şi execuţia unui dictator criminal drept «o boacănă» sau «o nenorocire» nu e doar o opinie controversată, este o ofensă publică”.

”O luăm de la capăt cu toți ratații politici” și că ”vrajba dezbină, prostia ucide și necredința rupe relațiile dintre noi”, a răbufnit Chirica.

”Dobitocul de Muraru iese la atac împotriva mea când ei sunt obligați să facă liniște în casa românilor”, a scris edilul municipiului Iași.

”Băi labă tristă, Muraru Alexandru (…) o să te doară mâna dreaptă sau stângă după caz”, a scris el, afirmând că e conștient că Muraru se află pe grup și vede mesajele.

”De ce să ardem țara, domnule Muraru? Rușine ție, viperelor care te intoxică și uită-te pe mine, m-am luptat piept la piept cu Dragnea, Iliescu cu tine mă joc! (Știu că ești pe grup!)”.

”De ce dobitocul de Moraru iese la atac împotriva mea când ei sunt obligați să facă liniște în casa românilor, nu să o aprindă. Asta esta clasa politică, ipocrită, neadaptată dispusă să-și vândă sufletul. Avem maxim 70-80 ani de trăit, de ce să-i risipim, de ce să ne fie rușine de noi? Fraților, avem copii, si suntem blestemați să le lăsăm și lor o țară. Noi, cei care vedem cum o duce românul, suntem aleși și de ei si de cetățeni și peste noi dec Dumnezeu, să-i conducem”, a scris primarul liberal pe grupul de WhatsApp al primarilor PNL Iași.

”Rușine ție, viperelor care te intoxică și uită-te pe mine, m-am luptat piept la piept cu Dragnea , Iliescu cu tine mă joc! (Știu ca ești pe grup!)”, a mai scris Chirica. El nu s-a oprit însă aici: ”Și, dacă tot m-am inervat, băi labă tristă , Muraru Alexandru, am patru copii pe care-i vreau România ca să-mi pună o lumânare pe piept, nu să-mi vomite pe mine de drogati ce sunt . Când ai să simți cum plânge un copil în brațe ai să vezi ce Dobitoc ești! În rest, o să te doară mâna dreaptă sau stângă după caz.:)))”.

Chirica și-a vărsat nervii și pe premierul Bolojan, pe care îl acuză că nu a făcut nimic și ”ucide țara”.

”Anulezi alegeri prezidențiale. Invoci realități pe care eu le științific, știu! Și distrugi alte instituții! De ce? Nu sunt bani de investiții, știm! Oricum nu a făcut liderul de partid nimic! Dar de ce să ucidem țara?”, a mai scris Chirica.

De unde a pornit totul?

Liderul PNL Iași, Alexandru Muraru, a scris că se delimitează de afirmațiile primarului, care a spus, referitor la documentarul Recorder, că ”în preajma Crăciunului, mereu facem câte o boacănă majoră, de la împușcarea unui dictator și alte nenorociri… Dar ceea ce se întâmplă, mie mi se pare, sub media națiunii, adică să ne împușcăm în cap sistemul judiciar, considerându-l în totalitate corupt, mi se pare cea mai mare prostie pe care putea să o facă poporul român față de propriul lui stat”.

Muraru a scris că declarația lui Chirica e un semnal de alarmă și că ”a numi Revoluția din 1989 și execuția unui dictator criminal drept ”o boacănă” sau ”o nenorocire” nu e doar o opinie controversată, este o ofensă publică”.

”Mă delimitez categoric de declarațiile primarului Mihai Chirica referitoare la documentarul Recorder și la istoria recentă a României. Ele sunt incompatibile cu valorile și principiile Partidului Național Liberal. Într-un moment de criză morală a statului român, nu avem voie nici să relativizăm gravitatea fenomenului corupției și nici criminalitatea dictaturii comuniste”, a argumentat Alexandru Muraru.

Potrivit informațiilor confirmate din interiorul partidului, Chirica l-a insultat pe deputatul Alexandru Muraru, președintele filialei PNL Iași, și l-a acuzat pe liderul național Ilie Bolojan de coordonarea unor ”atacuri concertate asupra Justiției”, potrivit ReporterIs.

Atacuri directe la conducerea PNL: ”Nu invers, eu am contribuit la ascensiunea dumneavoastră”.

Declanșatorul conflictului a fost reacția publică a lui Alexandru Muraru, care s-a delimitat ferm de declarațiile lui Mihai Chirica referitoare la documentarul Recorder despre Justiție și la relativizarea Revoluției din 1989. Muraru a catalogat pozițiile edilului drept incompatibile cu valorile liberale și cu principiile statului de drept.

Replica primarului Iașului a venit inițial pe Facebook, apoi într-o formă mult mai dură pe grupul intern al primarilor PNL. Chirica a susținut că experiența sa politică este net superioară celei a liderului filialei și că, în realitate, el ar fi contribuit decisiv la cariera politică a acestuia.

”Poate ar fi fost de dorit mai multă discreție, pentru că, una-alta, eu am contribuit ca dumneavoastră să fiţi deputat şi nu invers”, a transmis Chirica.

”Pacea socială”, mai importantă decât adevărul?

În centrul disputei se află poziția lui Mihai Chirica față de dezbaterea publică despre disfuncționalitățile din Justiție. Primarul respinge ideea unei corupții sistemice și susține că astfel de subiecte ar trebui tratate cu reținere pentru a nu provoca tensiuni sociale.

”Pacea socială este uneori mai valoroasă decât adevărul”, a afirmat edilul, sugerând că expunerea publică a problemelor din sistemul judiciar ar echivala cu ”o sinucidere a statului”.

Această abordare a fost criticată dur de Alexandru Muraru, care a avertizat că stabilitatea nu poate fi confundată cu tăcerea, iar loialitatea față de stat nu înseamnă complicitate.

Mesaje controversate pe grupul intern: acuzații conspiraționiste și apeluri la ”liniște”

În mesajele transmise pe grupul intern al PNL, Mihai Chirica a mers mai departe, susținând că atacurile recente la adresa Justiției ar fi coordonate politic chiar de lideri ai propriului partid. El l-a acuzat pe Ilie Bolojan că ”nu a făcut nimic” și că ar fi responsabil pentru ”distrugerea instituțiilor”.

De asemenea, edilul a reproșat PNL decizii politice majore, inclusiv anularea alegerilor prezidențiale, într-un discurs care a preluat teme și retorică specifice curentului suveranist.

Într-un pasaj care a stârnit stupefacție chiar și în rândul colegilor săi de partid, Chirica a afirmat că primarii ar avea o legitimitate ”de esență divină”, susținând că sunt ”aleși de Dumnezeu” să conducă comunitățile.

Rupere oficială: PNL Iași pregătește excluderea

Surse din PNL confirmă că mesajele transmise de Mihai Chirica au fost considerate ”ireconciliabile” cu statutul partidului. Conducerea filialei Iași ar fi decis să meargă ”până la capăt” cu procedura de excludere, iar separarea este descrisă drept una rapidă și fără concesii.

În paralel, PNL Iași a transmis un semnal dur consilierilor locali: orice ales liberal care va susține proiectele primarului Chirica în Consiliul Local riscă excluderea din partid.

Ce urmează pentru Mihai Chirica?

Mihai Chirica a anunțat că nu intenționează să demisioneze din PNL, o decizie explicată de surse politice prin riscul pierderii mandatului de primar. În ultimele luni, edilul ar fi luat în calcul o revenire în PSD, însă acest scenariu a fost abandonat după eșecul electoral al social-democraților la prezidențiale.

Potrivit surselor politice, Chirica ar putea continua o perioadă ca independent, urmând să se apropie de zona suveranistă, cu obiectivul de a capitaliza electoral acest curent în perspectiva alegerilor din 2028.

UPDATE: Chirica recunoaște mesajele jignitoare adresate lui Muraru și vorbește despre ”bărbăție”, în timp ce conducerea centrală ia în calcul excluderea

”În spațiul public suntem cu toții foarte corecți și pudibonzi. În privat, însă, oamenii maturi știu că unele lucruri se spun direct, bărbătește, fără ocolișuri. Da, poate unele expresii au fost prea tari. Se întâmplă”, a declarat Chirica. Acesta a adăugat că ”nici în politică nu e loc doar de domnișoare și vorbe mieroase”, sugerând că duritatea limbajului ar reflecta realități mai profunde din interiorul partidului.

Primarul Iașiului a acuzat, totodată, existența unor presiuni interne exercitate de ”lideri puși cu mâna”, despre care afirmă că ar încerca să destabilizeze filiala județeană. ”La fel de nociv este și obiceiul de a spăla rufele în public, pe la uși străine, în loc să existe dialog direct”, a mai spus Chirica, îndemnând la confruntări ”față în față”, nu prin ”intrigi și șușoteli”.

Conflict vechi, reaprins de documentarul Recorder

Războiul dintre Mihai Chirica și Alexandru Muraru s-a reaprins recent, după declarațiile controversate făcute de primar în urma difuzării documentarului Recorder ”Justiție capturată”, care analizează disfuncționalitățile sistemului judiciar din România. Șeful PNL Iași s-a delimitat public de pozițiile lui Chirica, afirmând că acestea sunt incompatibile cu valorile partidului și cu principiile statului de drept.

Replica primarului nu a întârziat să apară. Într-un mesaj public adresat lui Muraru, Mihai Chirica a susținut că ”pacea socială este uneori mai valoroasă decât adevărul” și că opiniile sale au fost exprimate strict în nume personal, fără a folosi sigla partidului. El a mai afirmat că, de-a lungul timpului, a ales discreția atunci când liderul PNL Iași ar fi făcut ”gafe halucinante”.

Chirica contestă și viziunea lui Muraru asupra statului de drept, afirmând că un stat funcțional este acela ”în care profesiile lucrează în consens, alungând uscăturile din pădure, nu ucigând pădurea”. În același registru, edilul invocă morala creștină și apropierea sărbătorilor de iarnă: ”De Nașterea Domnului trebuie să te bucuri, nu să ucizi fizic sau prin ură”.

Acuzații, resentimente și amenințarea excluderii

Primarul Iașiului susține că nu a fost ajutat de ”sistemul criminal, corupt”, ci, dimpotrivă, că procurori i-ar fi distrus liniștea cu acuzații nefondate. ”Eu nu am furat, n-am pus pe nimeni să fure pentru mine. Mi-am făcut datoria cu sfințenie”, afirmă Chirica, invocând totodată participarea sa la Revoluția din 1989 și susținând că și-a riscat viața pentru democrație, spre deosebire de politicienii pe care îi numește ”narcisiști”.

Edilul îi reamintește lui Alexandru Muraru că a avut un rol în ascensiunea sa politică: ”Poate vă exprimați cu discreție, pentru că una-alta, eu am contribuit ca dumneavoastră să fiți deputat, nu invers”. Mesajul se încheie într-o notă ironică: ”Vă urez Crăciun fericit și noroc în a se spune doar ce vreți să auziți”.

Între timp, surse din conducerea centrală a PNL au declarat pentru HotNews că Mihai Chirica ar trebui exclus din partid, scenariul vehiculat fiind unul de ”marginalizare, izolare totală și excludere”. Deocamdată, nu este clar când va fi făcută o propunere oficială în forurile partidului, însă conflictul dintre Muraru și Chirica pare departe de a se fi încheiat, fiecare încercând să-și atragă susținători de partea sa.

Mesajele jignitoare transmise pe grupul intern al primarilor PNL, care i-au șocat pe mulți dintre colegii de partid, au amplificat tensiunile deja existente. Unii liberali vorbesc despre o ”stare de delir” a primarului, în timp ce alții consideră că limbajul dur ar fi o strategie deliberată pentru a forța o decizie de excludere. Cert este că scandalul a adâncit ruptura din interiorul PNL Iași și riscă să aibă consecințe politice majore în perioada următoare.

UPDATE: Deputatul PDL Alexandru Muraru a trimis un mesaj pe același grup, susținând, printre altele, că Mihai Chirica ar fi consumat alcool sau alte substanțe, și preferă să nu răspundă.

”Dragi colege și colegi,

Mulțumesc tuturor celor care mi au transmis mesaje în privat.

Aveți dreptate, nu se poate răspunde la calomniile și aberațiile de mai sus, nu mă pot coborî la acest nivel, mai ales ca acele mesaje vin de la cineva aflat cu siguranță într-o mare tulburare și în stare de ebrietate sau sub influența altor substanțe. Nu există alte explicații”, a transmis Alexandru Muraru.

”Liberalii” din organizația Iași se declară pur și simplu șocați de acest limbaj suburban și consideră că Mihai Chirica exagerează grav în urma unei crize de nervi.

Simplă scăpare sau forțează Chirica o excludere a sa din partid?

Însă, scrie presa locală, există și o tabără care apreciază că edilul forțează, de fapt, o excludere din PNL prin acest atac deliberat la unul din greii partidului pe plan local, deputatul Alexandru Muraru (foto). Acesta este nimeni altul decât președintele PNL Iași și fratele altei figuri controversate a liberalilor, ambasadorul României la Washington, Andrei Muraru.

Chirica, aluzii străvezii către ”ratații politici”, ipocriți și neadaptați

Mai mult, în tot acest context, primarul Iașiului face o aluzie directă la ”ratații politici”, la ipocriți și neadaptați. Dar aduce în discuție și o percheziție la instituția pe care o conduce, cu mascați, din perioada când era anchetat în mai multe dosare penale.

Chirica nu și-a cenzurat mesajele și nu le-a șters, fiind pregătit pentru o nouă etapă politică. Marginalizarea sa în PNL durează de mai mulți ani, iar în cercuri restrânse edilul declarase că ar fi dispus să accepte o revenire în PSD, la invitația lui Marcel Ciolacu. Planul ar fi fost însă abandonat după ce fostul premier nu a reușit să intre în turul al doilea al alegerilor prezidențiale.

Surse din PNL susțin că se va merge până la capăt cu excluderea lui Mihai Chirica, iar despărțirea va fi rapidă și fără menajamente. Mesajul transmis de PNL Iași este că orice consilier local care va vota proiectele inițiate de Mihai Chirica în Consiliul Local va fi, la rândul său, exclus din partid.

Primarul Iașului nu a dat semne că ar intenționa să se retragă din viața politică. Potrivit acelorași surse, acesta ar urma să rămână o perioadă independent, urmând să migreze ulterior spre zona suveranistă, în încercarea de a valorifica acest curent politic la alegerile din 2028. Chirica speră să scape de dosarele penale și să candideze din nou peste trei ani.

Încarcă mai mult
Load More In Politic

Lasă un răspuns

Adresa ta de email nu va fi publicată. Câmpurile obligatorii sunt marcate cu *

Vezi Și

După ce au tăiat otova facilitățile persoanelor cu nevoi speciale, Ministrul Muncii Manole: ”Verificări masive la certificatele de dizabilitate”

Facebook 129 X Messenger WhatsApp Telegram Yahoo Email După ce au tăiat otova facilitățile…