Acasă Revoltător Nicușor, ”sărmanul” președinte bogat, uită de ”solidaritate” și își recuperează banii de la AEP: ”O să-mi fac declaraţia de avere, în 15 zile de la preluarea mandatului”

Nicușor, ”sărmanul” președinte bogat, uită de ”solidaritate” și își recuperează banii de la AEP: ”O să-mi fac declaraţia de avere, în 15 zile de la preluarea mandatului”

0
0
178

Nicușor Dan, sărmanul președinte bogat, uită de ”solidaritate” și își recuperează banii de la AEP: ”Da, o să-mi fac declaraţia de avere chiar în 15 zile de la preluarea mandatului”.

Președintele României a brevetat rețeta ”cum să devii milionar” din ”profesia” de candidat. Nicușor Dan, milionar din alegeri. Statul i-a decontat inclusiv banii donați de fani.

AEP i-a rambursat lui Nicușor Dan aproape jumătate de milion de lei, reprezentând donațiile cheltuite la alegerile locale. Aceeași instituție se pregătește să-i ramburseze 3,6 milioane de lei, din donațiile cheltuite în cele două tururi ale prezidențialelor.

Departe de imaginea tehnocratului modest și apolitic, Nicușor Dan, noul președinte al României, pare să fi descoperit una dintre cele mai profitabile scheme legale de drenare a banului public: transformarea campaniilor electorale în sursă personală de îmbogățire. Sub umbrelă donațiilor ”benevole” și a legislației generoase privind rambursările, fostul primar general al Capitalei s-a transformat, în doar câțiva ani, într-un ”milionar al transparenței”, fără să vândă nimic, fără să inoveze și fără să creeze locuri de muncă – doar candidând.

Românii plătesc taxe și impozite, Nicușor Dan încasează mulți bani

Asta înseamnă că, în timp ce românii înghit majorări de taxe și inflație, președintele lor își monetizează ”spiritul civic” cu precizia unui contabil. Să nu ne închipuim că acest mecanism este accidental. Conform legii 334/2006, AEP rambursează cheltuielile de campanie pentru cei care obțin minimum 3% din voturi, iar Dan a știut să jongleze perfect între donații, campanie oficială și precampanie. Cheltuielile din afara perioadei electorale nu sunt rambursabile, dar, surpriză, cele din timpul campaniei devin brusc returnabile – o portiță legală folosită la milimetru de către fostul activist devenit acum șef de stat

Nicușor Dan, președintele nou ales al României, a patentat rețeta succesului financiar sau fenomenul ”cum să devii milionar din profesia de candidat”. Soluția, pe cât de simplă, pe atât de eficientă, a fost verificată cu succes de două ori. Concret, în 2020, când a candidat și a câștigat, prima dată, Primăria Capitalei, Nicușor Dan a raportat la AEP venituri electorale de 466.000 de lei, din care 326.800 de lei au provenit din donații. Statul i-a rambursat integral această sumă. În 2024, când a câștigat al doilea mandat de primar general, Nicușor Dan a raportat venituri electorale de 660.000 de lei, din care 140.000 de lei au provenit tot din donații. Banii au fost recuperați în integralitate.

În prezent, Autoritatea Electorală Permanentă urmează să restituie și cheltuielile electorale efectuate de către candidați la alegerile prezidențiale din anul 2025. Aici, Nicușor Dan a avut venituri de aproape 61 de milioane de lei, din care 3,6 milioane au fost din donații. Cheltuielile au fost de 60,88 milioane de lei. Dacă suma de 3,6 milioane va fi rambursată, atunci Nicușor Dan se poate mândri că, din trei candidaturi succesive, a devenit mai bogat cu 850.000 de euro.

În anii 2020 și 2024, Autoritatea Electorală Permanentă a aprobat rambursarea către candidatul independent la Primăria Capitalei de la alegerile din septembrie 2020 și din iunie 2024, Nicușor Dan, a tuturor sumelor pe care acesta le-a raportat ca fiind cheltuite în campaniile electorale aferente celor două scrutinuri electorale, inclusiv a fondurilor cheltuite care au provenit din donații primite de Nicușor Dan de la persoane fizice.

Nicușor Dan a folosit donațiile primite în două moduri. O parte, mai consistentă, a fost cheltuită în precampania electorală, aceste cheltuieli nefiind încadrate la fondurile rambursabile de la bugetul de stat, respectiv în timpul campaniei electorale oficiale, când acele sume deveneau rambursabile de la bugetul de stat.

Conform articolului 48 din Legea nr. 334/2006 privind finanțarea activității partidelor politice și a campaniilor electorale, în cel mult 90 de zile de la primirea cererii, Autoritatea Electorală Permanentă rambursează competitorilor electorali sumele cheltuite în campanie, dacă aceștia au obținut 3% din sufragii.

Potrivit legii citate, nu se rambursează cheltuielile acoperite de subvențiile de la bugetul de stat și nici sumele care au acoperit cheltuielile care nu au fost efectuate prin intermediul conturilor bancare notificate în prealabil Autorității Electorale Permanente.

Norocul a venit începând cu 2020

În acest sens, în urmă cu cu cinci ani, Nicușor Dan a raportat, în calitate de candidat independent la funcția de primar general al Capitalei, în campania electorală aferentă acelui scrutin din data de 27 septembrie 2020, că a avut venituri electorale în cuantum total de 446.000 de lei.

Din acești bani, suma de 326.800 de lei a provenit din donații. La care s-au adăugat 94.700 de lei din împrumuturi, în timp ce suma de 24.500 de lei a reprezentat veniturile proprii cu care a contribuit candidatul la propria campanie.

Ulterior, conform Raportului Autorității Electorale Permanente, Nicușor Dan a raportat cheltuieli electorale totale în sumă de 445.251,29 de lei. Din acești bani, a cheltuit 23.192,01 lei pe producția și difuzarea materialelor de propagandă electorală la radio, televiziune și presa scrisă, 130.662 de lei pe producția și difuzarea materialelor de propagandă electorală online, 3.539,3 lei pe afișe electorale, 185.118,76 de lei pe broșuri și pliante, 102.656,6 lei pe organizarea unor evenimente, pe transport, pe cazare și pentru plata mandatarilor financiari, la care s-au adăugat 83 de lei pentru comisioane bancare.

Rambursarea, menționată și în declarația de avere

Conform extrasului privind verificarea legalității veniturilor și cheltuielilor electorale ale candidatului independent Nicușor Dan cu ocazia alegerii autorităților administrației publice locale din anul 2020, Autoritatea Electorală Permanentă arată că ”potrivit cererii de rambursare a cheltuielilor electorale depuse de către mandatarul financiar coordonator, cuantumul cheltuielilor electorale solicitate în vederea rambursării este de 445.251,69 lei, iar conform documentelor justificative, cuantumul acestora este de 445.251,69 lei”. Adică Nicușor Dan a cerut rambursarea de la bugetul de stat a sumei integrale cheltuite în campania electorală, inclusiv a sumei de 326.800 de lei provenite din donații.

În acest sens, AEP mai arată că ”în conformitate cu prevederile art. 48 alineat 2 din Legea nr. 334.2006 (…), în urma verificărilor efectuate, echipa de control a validat suma de 445.251,69 de lei aferentă cheltuielilor electorale, pe care o propune în vederea rambursării către competitorul electoral”.

La data de 15 iunie 2021, Nicușor Dan completa și depunea prima sa declarație de avere, la termen, ca primar general ales al Capitalei, unde, la capitolul ”Cadouri, servicii sau avantaje primite gratuit sau subvenționate față de valoarea de piață, din partea unor persoane, organizații, societăți comerciale, regii autonome, companii, societăți naționale sau instituții publice românești sau străine, inclusiv burse, credite, garanții, decontări de cheltuieli, altele decât cele ale angajatorului, a căror valoare individuală depășește 500 de euro”, se menționează 11 donații, primite de la Bogdan Micu, Florin Talpeș, Camil Alexandru Perian, Marius Gheorghe, Radu Roșu, Marius Popescu, Ovidiu Simion Liliac – Jazontz, Tudor Mihai Ioan Dimitriu, Radu Floricică, Teodora Patricia Constantinescu și Alexandra Ana Maria Stan, în valoare totală de 381.300 de lei.

De asemenea, în documentul citat, Nicușor Dan menționează și faptul că a încasat de la Autoritatea Electorală Permanentă suma de 445.961 de lei, reprezentând ”decontare campanie electorală”, ceea ce include inclusiv sumele primite cu titlu de donație și cheltuite.

A repetat schema în 2024

Aproape patru ani mai târziu, Nicușor Dan a candidat, tot ca independent, pentru al doilea mandat de primar general al Municipiului București. Iar, conform raportului detaliat al veniturilor și cheltuielilor electorale ale candidatului independent Nicușor Dan, la alegerile locale din data de 9 iunie 2024, acesta a declarat la Autoritatea Electorală Permanentă că a avut venituri electorale în cuantum total de 660.000 de lei.

Din acești bani, 40.000 de lei au provenit din venituri proprii, 140.000 de lei au provenit din donații, iar 480.000 de lei au provenit din împrumuturi.

Potrivit aceluiași raport, Nicușor Dan a declarat la AEP cheltuieli electorale în campania electorală (nu în precampanie) în cuantum total de 659.630,25 de lei. Din care 185.531,71 lei au fost cheltuieli pentru producția și difuzarea materialelor de propagandă electorală la radio, televiziune și în presa scrisă, 198.000 de lei a cheltuit pentru producția și difuzarea materialelor de propagandă electorală online, 196.000 de lei reprezintă cheltuielile cu cercetările sociologice, 2.871,09 lei au costat afișele electorale, 17.703,67 lei au costat broșurile și pliantele, 59.630,25 lei au reprezentat plăți pentru organizarea de evenimente, transport, cazare, asistență și mandatarul financiar, la care se adaugă 60 de lei reprezentând comisioane bancare.

Autoritatea Electorală Permanentă, ca și cu patru ani înainte, a verificat și a dispus rambursarea către competitorul electoral Nicușor Dan a întregii sume solicitate, adică 659.796.72 de lei, sumă în care s-au regăsit și cei 140.000 de lei proveniți din donații și cheltuiți în campania electorală.

Ei bine, la data de 7 martie 2025, Nicușor Dan a depus o nouă declarație de avere, de data aceasta în calitate de candidat independent la alegerile prezidențiale din anul 2025, document în care precizează că, în anul fiscal anterior, a încasat de la Autoritatea Electorală Permanentă suma de 659.796,72 de lei, reprezentând ”rambursarea cheltuielilor electorale efectuate în campania electorală pentru alegerile locale din anul 2024”. Adică a încasat și donațiile cheltuite în campanie.

Nu și cele din precampanie, care au fost mult mai substanțiale. Mai exact, în număr de 39 și în cuantum total de 1.119.150 de lei.

Iată, așadar, cum, din doar două candidaturi, în 2020 și în 2024, Nicușor Dan a recuperat de la bugetul de stat donațiile pe care le-a cheltuit în campaniile electorale, în cuantum total de 466.800 de lei. Bani curați, ”apretați”, perfect legali, pe care i-a băgat în buzunarul propriu.

12,2 milioane de euro a cheltuit la prezidențialele din 2025. 700.000 de euro reprezintă donații

Autoritatea Electorală Permanentă a publicat, recent, și Raportul detaliat al veniturilor și cheltuielilor electorale ale candidatului independent Nicușor Dan la alegerile pentru Președintele României din anul 2025, turul I și turul II, care au avut loc în data de 4 mai, respectiv în data de 18 mai 2025.

Raportul a fost întocmit, la data de 20 mai 2025, de către mandatarul financiar coordonator al campaniei electorale a lui Nicușor Dan, Teleman PO. Mihaela – Virginia P.F.I. Ei bine, aflăm că Mihaela Virginia Teleman, mandatarul financiar al lui Nicușor Dan de la alegerile prezidențiale din anul 2025, este nimeni alta decât soția fostului ministru USR-PLUS al Cercetării și Digitalizării din mandatul 2020 – 2021, Ciprian Teleman.

Din acest raport, rezultă că Nicușor Dan a avut, la aceste alegeri prezidențiale, venituri electorale totale de 60.296.007,87 de lei. Din acești bani, 3.601.085,3 lei au fost donații, iar 57.324.921,57 de lei au provenit din împrumuturi.

Nicușor Dan, prin mandatarul financiar, declară că, în cele două tururi de scrutin, a cheltuit (în campanie, nu și în precampanie) suma totală de 60.881.409,07 lei. Din care 15.984.414,77 lei a costat producția și difuzarea materialelor electorale de propagandă în presa scrisă, la radio și la televiziune, 27.148.000 de lei a costat producția și difuzarea materialelor de propagandă electorală online, sondajele sociologice l-au costat pe actualul președinte 4.258.006,7 lei, iar afișele electorale doar 16.582,7 lei.

O sumă egală aproximativ cu banii primiți din donații, adică 3.602.571,2 lei, a fost cheltuită pe broșuri și pliante, iar suma de 9.721.573,55 de lei au reprezentat cheltuielile cu închirierea de spații, organizarea de evenimente, transport, cazare, asistență juridică și plata mandatarului financiar, în timp ce comisioanele bancare au mai ”înghițit” 1.040,14 lei.

Este foarte probabil ca Nicușor Dan să solicite Autorității Electorale Permanente, așa cum deja a mai făcut-o, în două rânduri, rambursarea întregii sume cheltuite în campania electorală prezidențială. Inclusiv suma de 3.601.085,3 lei primită cu titlu de donație. Este posibil, de asemenea, ca AEP să aprobe rambursarea, ceea ce i-ar aduce lui Nicușor Dan un câștig financiar consistent.

Adunând cei 326.800 de lei din donații cheltuite și rambursate de la stat în 2020 cu cei 140.000 de lei din donații cheltuite și rambursate de la bugetul de stat în 2024, dar și cu potențiala rambursare a sumei de 3.601.085,3 lei din donațiile cheltuite în campania din 2025, rezultă că Nicușor Dan a ”produs”, din ”meseria” de candidat, 4.067.885,3 lei, adică aproximativ 850.000 de euro.

Autoritatea Electorală Permanentă s-a dovedit o instituție obedientă în fața acestui ”candidat cu diplomă de matematică”, aprobând toate cererile lui de rambursare – fără rețineri, fără controverse. Practic, statul i-a plătit cariera politică și, indirect, i-a consolidat conturile.

Întrebarea firească este: cum poate un președinte care a făcut avere din bani donați și rambursați să fie garantul onestității și al interesului public? România are acum în frunte un om care a transformat politica într-un business personal, iar fiecare campanie a fost o rundă de ”cashback electoral”, sub protecția unei legi prost croite și a unei instituții care închide ochii.

Nicușor Dan nu este un simplu beneficiar al sistemului, ci unul dintre cei care îl exploatează la maximum. Iar dacă acesta este modelul de președinte care ne conduce – un politician care a știut să monetizeze imaginea de outsider și să stoarcă fonduri publice cu fiecare afiș lipit – atunci nu vorbim despre un nou început, ci despre o nouă formă de parazitism politic, ambalat în hainele civilității. Așadar, Nicușor Dan a devenit milionar din banii donați de armata anonimă. Președintele României, cel mai probabil, nu va returna sumele de bani primite de la diverse persoane.

Pentru alegerile prezidențiale din 2025, datele publicate de AEP arată o campanie de proporții: venituri totale de peste 60 milioane de lei (aproximativ 12,2 milioane de euro). 3,6 milioane de lei provin din donații, restul fiind acoperit prin împrumuturi.

Cheltuielile detaliate sunt impresionante: 15,9 milioane de lei pentru materiale de propagandă în presă, 27 milioane de lei pentru promovare online, peste 4 milioane de lei pe sondaje. Pliantul electoral? Aproape 3,6 milioane de lei – echivalentul donațiilor primite.

Mandatarul financiar al campaniei a fost Mihaela Teleman, soția fostului ministru USR al Digitalizării. Ea a raportat că toate sumele au fost cheltuite conform legii. Acum, mingea este din nou în terenul AEP, care urmează să decidă dacă îi rambursează lui Nicușor Dan întreaga sumă de 60,8 milioane de lei cheltuite oficial, inclusiv donațiile.

Bilanț de candidat: 850.000 de euro, înapoi în cont

Dacă suma din 2025 va fi aprobată, președintele României poate spune că, în doar trei campanii, a ”produs” din fonduri publice echivalentul a peste 4 milioane de lei, adică aproximativ 850.000 de euro. Mai exact:

– 326.800 lei (donații rambursate în 2020),
– 140.000 lei (donații rambursate în 2024),
– 3.601.085 lei (donații eligibile pentru rambursare în 2025).

Cazul lui Nicușor Dan deschide o discuție mai largă: cât de ”moral” este ca statul să ramburseze donațiile private făcute unui candidat, bani care – cel puțin teoretic – sunt deja o formă de sprijin? Și mai ales: ce impact are această practică asupra modului în care se construiesc campaniile electorale în România?

Deocamdată, însă, realitatea e simplă: ”candidatul independent” Nicușor Dan a jucat după reguli și a câștigat. Și alegerile, și rambursările. După care, se gândește, alături de guvernul PSD-PNL-USR-UDMR să mărească sau să impună noi taxe românilor. O fi corect așa?

Nicuşor Dan, întrebat despre finanţatorii din campania electorală: O să-mi fac declaraţia de avere în 15 zile

Nicușor Dan, supărat pe AUR pentru plângerea penală depusă la DNA: ”E total neserioasă!”

Nicușor Dan, acuzat că primește bani de la controversatul om de afaceri Matei Păun

Nicușor Dan, președintele ales al României, va putea depune, deja, cererea de rambursare a celor aproape 61 de milioane de lei cheltuite în cele două tururi de scrutin, inclusiv a celor 3,6 milioane de lei cheltuiți din donațiile primite de la persoane fizice.

Potrivit Planului activităților de control pentru finanțarea campaniilor electorale din 2025, AEP anunță că va finaliza aceste verificării în data de 18 august, fiind posibil ca, în cazul în care și Curtea de Conturi va face propriile investigații, data rambursării cheltuielilor electorale pentru candidații la alegerile prezidențiale de anul acesta care au obținut scoruri de peste 3% să se amâne cu încă 30 de zile. Șapte competitori se află în situația de a se afla sub acest prag, iar suma totală pe care au cheltuit-o și pe care nu o mai pot recupera de la bugetul de stat se ridică la peste 4,9 milioane de lei. În schimb, Nicușor Dan, președintele ales al României, va putea depune, deja, cererea de rambursare a celor aproape 61 de milioane de lei cheltuite în cele două tururi de scrutin, inclusiv a celor 3,6 milioane de lei cheltuiți din donațiile primite de la persoane fizice.

Autoritatea Electorală Permanentă (AEP) a întocmit un plan al activităților de control al finanțării partidelor politice și a campaniei electorale din anul 2025, raport potrivit căruia misiunile de control ce se vor desfășura anul acesta vor avea drept scop verificarea respectării prevederilor legale privind veniturile și cheltuielile înregistrate de partidele politice în anul fiscal 2023 și în anul fiscal 2024, precum și verificarea respectării prevederilor legale privind finanțarea campaniilor electorale de către competitorii electorali participanți la alegerile prezidențiale din anul 2025.

În cadrul acestei misiuni, se vor avea în vedere, în măsura în care există, ”informații cuprinse în sesizări sau orice alte documente”, ”în sensul de a fi obligatoriu supuse verificării aspectele sesizate, urmând a se face mențiune cu privire la constatările realizate”.

În documentul citat se specifică faptul că, potrivit Legii nr. 334/2006, Autoritatea Electorală Permanentă este abilitată să controleze respectarea prevederilor legale privind veniturile și cheltuielile partidelor politice, ale alianțelor politice sau electorale, ale candidaților independenți, precum și legalitatea finanțării campaniilor electorale.

Printre acestea, este vizat controlul finanțării campaniei electorale pentru alegerea președintelui României din anul 2025.

Dacă verifică și Curtea de Conturi, termenul se mută la finalul lunii septembrie

În concret, acest control al finanțării campaniei electorale pentru alegerea președintelui României din anul 2025 se desfășoară, conform planului de activități al AEP, în perioada 2 iunie 2025 – 1 august 2025, perioadă la care s-ar putea adăuga un termen de 15 zile, până la data de 18 august 2025, după caz, ”pentru eventuale solicitări privind informații suplimentate sau clarificări”.

Controlul legalității veniturilor și cheltuielilor electorale și al validării sumelor în vederea rambursării cheltuielilor electorale se va face pentru competitorii electorali care au obținut pragul de 3 la sută, cuprinși în centralizatorul comunicat de Biroul Electoral Central (BEC), unde vor fi implicați atât controlori de la D.C.F.P.P.C.E. (Departamentul de Control al Finanțării Partidelor Politice și a Campaniilor Electorale), cât și de la direcțiile județene ale autorității, constituiți în echipe de câte două persoane.

În acest Plan se mai arată că, în situația efectuării controlului și de către Curtea de Conturi, termenul de rambursare a cheltuielilor se va prelungi cu încă 30 de zile. Astfel, se va putea ajunge ca banii de campanie să fie rambursați de la bugetul de stat către candidații care au obținut peste 3% la alegerile prezidențiale din anul 2025 undeva în jurul datei de 18 septembrie 2025.

Păgubiții, cu 4,9 milioane de lei pe minus

De precizat este faptul că la alegerile prezidențiale din 4 mai și 18 mai 2025 au participat 11 competitori electorali, din care doi s-au calificat în turul al doilea, patru au obținut peste 3% din voturile valabil exprimate, iar șapte candidați s-au situat sub pragul minim de 3% prevăzut de lege pentru rambursarea cheltuielilor electorale.

Practic, pentru restituirea cheltuielilor electorale pot formula cereri la AEP Nicușor Dan, PSD, PNL și UDMR – pentru Crin Antonescu, AUR – pentru George Simion și Victor Ponta.

USR a cheltuit pentru campania Elenei Lasconi 1.187.563,3 lei, iar candidata a obținut, în data de 4 mai, 252.721 de voturi (2,68%). Partidul Umanist Social Liberal (PUSL) a depus documente din care rezultă că a cheltuit în campania electorală a Laviniei Șandru suma totală de 2.586.210 lei. Șandru a obținut în primul tur 60.682 de voturi (0,64%).

Candidatul independent Daniel Funeriu a cheltuit în campania sa prezidențială 665.080,92 de lei și a obținut, în data de 4 mai 2025, 49.604 voturi (0,53%). La rândul său, Partidul Național Conservator Român (PNCR) a declarat cheltuieli de 200.000 de lei pentru campania din primul tur a lui Cristian Terheș. Acesta a obținut 36.445 de voturi (0,39%).

De asemenea, candidatul independent John Ion Banu Muscel a declarat la AEP cheltuieli electorale pentru primul tur de scrutin de 214.528,96 de lei și a primit 22.020 de voturi, reprezentând 0,23%. Iar fostul șef militar al SIE, generalul Silviu Predoiu, candidat la alegerile prezidențiale din partea Partidului Liga Acțiunii Naționale (PLAN) declară că a cheltuit în campania primului tur suma de 51.950 de lei, obținând 17.186 de voturi (0,18%). Candidatul Sebastian Popescu a declarat zero lei venituri și zero lei cheltuieli de campanie. El a fost votat de 25.994 de alegători (0,28%).

Acești competitori cu scoruri de sub 3% vor pierde, astfel, suma totală de 4.905.333,18 lei, care vor rămâne la bugetul de stat. Voturile cumulate ale acestora au fost 464.652, reprezentând 4,93%.

Președintele va deveni cu 3,6 milioane de lei mai bogat, după aceste alegeri câștigate

În schimb, printre cei care pot face solicitare de rambursare a cheltuielilor electorale, atât pentru primul tur, cât și pentru turul al doilea, se numără președintele României, Nicușor Dan. ”Jurnalul” a dezvăluit, recent, că Nicușor Dan a patentat rețeta succesului financiar sau fenomenul ”cum să devii milionar din profesia de candidat”. Soluția, pe cât de simplă, pe atât de eficientă, a fost verificată cu succes de două ori.

Concret, în 2020, când a candidat și a câștigat, prima dată, Primăria Capitalei, Nicușor Dan a raportat la AEP venituri electorale de 466.000 de lei, din care 326.800 de lei au provenit din donații. Statul i-a rambursat integral această sumă. În 2024, când a câștigat al doilea mandat de primar general, Nicușor Dan a raportat venituri electorale de 660.000 de lei, din care 140.000 de lei au provenit tot din donații.

Banii au fost recuperați în integralitate. În prezent, Autoritatea Electorală Permanentă urmează să restituie și cheltuielile electorale efectuate de candidați la alegerile prezidențiale din anul 2025. Aici, Nicușor Dan a avut venituri de aproape 61 de milioane de lei, din care 3,6 milioane au fost din donații.

Cheltuielile au fost de 60,88 de milioane de lei. Dacă suma de 3,6 milioane va fi rambursată, atunci Nicușor Dan se poate mândri că, din trei candidaturi succesive, a devenit mai bogat cu 850.000 de euro.

Încarcă mai mult
Load More In Revoltător

Lasă un răspuns

Adresa ta de email nu va fi publicată. Câmpurile obligatorii sunt marcate cu *

Vezi Și

George Simion insultă din nou Franța la ea acasă: ”Emmanuel Macron e ”dictator”, nepoata lui Marine le Pen a plecat, jenată, de la conferință

Facebook 528 X (Twitter) WhatsApp Telegram Reddit Email George Simion insultă din nou Fran…