
Încep criticile la Nicușor Dan din interiorul USR, Cristian Ghinea: ”A greșit că a promis că nu crește TVA, pe mine mă îngrijorează teribil”.
Critici dure pentru președintele Nicușor Dan, venite chiar din partea unui membru USR. Cristian Ghinea, fost ministru al proiectelor europene, susține că șeful statului a greșit în momentul în care a promis în fața românilor că nu va crește TVA-ul. El a explicat că măsură este inevitabilă pentru stabilizarea bugetului de stat.
Nicușor Dan, criticat pentru promisiunea făcută în campania electorală în ceea ce privește creșterea TVA.
Cristian Ghinea a catalogat promisiunea fermă a lui Nicușor Dan din campania electorală drept o eroare. Fostul ministru a explicat că, din punctul său de vedere, această măsură nu poate fi evitată.
”Până la urmă, președintele a promis în campanie. Eu cred că a greșit, pentru că ori nu știa starea reală a bugetului, ori a vrut s-o joace populist. El putea foarte bine să zică «Domne, este o decizie pe care va trebui s-o iau împreună cu viitorul guvern» (…) Deci modul foarte ferm în care a zis «Dau în scris, jur pe roșu, nu va crește TVA», s-a angajat la o chestie pe care nu știa dacă poate s-o facă”, a declarat Ghinea într-un interviu pe pagina de YouTube Comunitatea Liberală 1848.
Declarațiile fostului ministru vin în contextul în care creșterea TVA a reprezentat un punct fierbinte al negocierilor pentru formarea noului Guvern. Acesta ar fi fost, conform surselor politice, și motivul pentru care Ilie Bolojan a refuzat inițial funcția de premier.
Promisiunea președintelui, prăpastia dintre el și Ilie Bolojan
Mai mult, Ghinea a subliniat în cadrul aceluiași interviu că ambiția lui Nicușor Dan de a-și respecta această promisiune a avut un impact negativ asupra relației sale cu Ilie Bolojan.
Negociatorul USR Cristian Ghinea a lansat critici dure la adresa președintelui ales Nicușor Dan.
Senatorul Cristian Ghinea a afirmat că promisiunea fermă a lui Nicușor Dan de a nu crește TVA-ul a fost o greșeală majoră, făcută fie din necunoașterea realității bugetare, fie din populism.
”El a promis că nu crește TVA-ul. S-a angajat la o chestie pe care nu știa dacă poate să o facă”, a declarat Cristian Ghinea. Acesta a dezvăluit că afirmația președintelui a fost una dintre cauzele tensiunilor cu Ilie Bolojan și că relația dintre cei doi a început ”foarte prost”.
Cristian Ghinea a povestit și despre haosul din grupul de negociere pentru guvern: ”Ne-a lăsat să ne scoatem ochii două săptămâni pe scenarii fiscale, iar în ultima seară, când credeam că ne-am înțeles, a venit și a zis că nu vrea TVA mărit”.
Criticile au vizat și atitudinea echipei prezidențiale, pe care Cristian Ghinea a acuzat-o de pasivitate: ”Consilierii lui spuneau că sunt doar observatori. Pe bune? Fii și tu ăla care duce discuția mai departe”.
Relația între Nicușor Dan și Ilie Bolojan este descrisă de Cristian Ghinea ca fiind lipsită de colaborare și marcată de formalism și distanță.
”În loc să fie o complicitate sănătoasă, cred că vorbesc cu ”domnule președinte” și ”domnule premier”. Nicușor Dan e închis în lumea lui. Nici Ilie Bolojan nu excelează la relaționare”, a concluzionat senatorul USR.
”A început foarte prost, din păcate, relația între el și Bolojan. Și aici cred că Bolojan are dreptate. Mi se pare că l-a lăsat în offside gratuit pe Bolojan”, a spus acesta.
Amintim că în timpul campaniei electorale pentru turul al doilea al alegerilor prezidențiale din luna mai, Nicușor Dan a făcut o promisiune în fața românilor. În timpul unei dezbateri la postul de televiziune Antena 3 CNN, el a scris pe o foaie de hârtie că în timpul mandatului său, TVA-ul nu va crește. În acel moment, președintele a dat asigurări că acest lucru nu se va întâmpla dacă românii îl vor vota.
”Nicușor Dan a greșit când a promis, în campanie, pentru că ori nu știa starea reală a bugetului, ori a vrut să o joace populist. El putea să zică – referitor la creșterea TVA – că este o decizie pe care va trebui să o iau împreună cu viitorul Guvern. Prin modul ferm în care a zis, că dă în scris, că jură pe roșu, că nu va crește TVA… s-a angajat la o chestie pe care nu știa dacă poate să o facă. Asta a fost o sursă de tensiune între Nicușor Dan și Ilie Bolojan. Relația dintre ei doi a început foarte prost.
Nicușor Dan n-a zis niciun moment în ședințele noastre: peste cadavrul meu crește TVA. Ne-a lăsat să ne scoatem ochii două săptămâni între noi, cu toate scenariile pe masă. Ne-a lăsat să pălăvrăgim cu cifrele pe masă și apoi, în ultima seară când credeam că ne-am înțeles pe câteva principii și am zis: gata, hai să facem Guvernul… a zis Nicușor Dan că nu crește TVA.
Toată lumea a zis că acest grup de lucru nu poate să ducă mai departe discuția și că trebuie să fie un premier care să ducă el discuția pentru că președintele refuza să o conducă. Consilierii lui veneau și spuneau un lucru care pe mine mă enerva: ”noi suntem aici pe post de observatori”.
Pe bune… ești consilier prezidențial al unui președinte nou ales… fii și tu ăla care duce discuția într-o direcție… În fine… și a venit Nicușor Dan să ne spună că el nu vrea TVA… într-adevăr… a promis și este într-o situație ingrată. Eu nu cred că trebuia să promită așa ceva, dar a făcut-o.
N-a fost ok modul în care a debutat relația dintre Nicușor Dan și Ilie Bolojan. Ei ar trebui să fie ca într-o complicitate în sensul bun. Dar dacă tu i-o tragi ăstuia înainte să-l numești… și de față cu ceilalți… Nici măcar nu i-a zis la telefon: ”Bă, Ilie, nu mări TVA, frate”. L-a chemat la Cotroceni și, de față cu toți liderii de partide, i-a spus că nu vrea creșterea TVA. Este o umilire complet gratuită. People skill (aptitudini de relaționare) nu reprezintă un lucru pentru care îl iubim la Nicușor Dan. A debutat prost.
În loc să vorbească ceva de genul: ”Bă, Ilie” / ”Bă, Nicușor”, ”ne explodează bomba asta sau ailaltă”, va fi o din asta de genul: ”domnule președinte” / ”domnule premier”. Așa pare că își vor vorbi. Pe mine mă îngrijorează teribil. Nicușor Dan e destul de formal și destul de rece. Nu pot să spun că văd la el o complicitate, în sensul bun al cuvântului, cu cineva. Este închis în lumea lui. Aici este o problemă.
Nici Bolojan nu dă pe afară de people skill (aptitudini de relaționare), de altfel. Adică amândoi au această problemă de comunicare și va fi un program foarte greu de implementat în care nu sunt sigur că vor avea această complicitate de tip western, adică de genul stai spate în spate și tragi cu pistolul. Cam așa, din păcate, îmi închipui eu relația dintre ăștia doi acum”, a zis senatorul Cristian Ghinea, negociator din partea USR pentru programul de guvernare, la podcastul ”Comunitatea Liberală 1848“.
Afirmațiile sunt surprinzătoare, pentru că USR, partid condus de Dominic Fritz, l-a susținut puternic pe Nicușor Dan în campania electorală. Pe 13 mai, cu 5 zile înaintea turului 2 al alegerilor, Nicuşor Dan a semnat o hârtie pe care a scris că, dacă va fi ales președinte în dauna lui George Simion, TVA nu va crește în mandatul său.
Pe 13 mai, cu 5 zile înaintea turului 2 al alegerilor, Nicuşor Dan a semnat o hârtie pe care a scris că, dacă va fi ales președinte în dauna lui George Simion, TVA nu va crește în mandatul său.
După ce a devenit președinte, Nicușor Dan nu a mai exclus că TVA nu va crește, așa cum promisese în campania electorală.
Apoi, înaintea formării Guvernului, specialiştii şi reprezentanţii PSD, PNL, USR și UDMR au discutat trei săptămâni măsurile pentru reducerea deficitului bugetar, ca să găsească 6 miliarde de euro, dar nu au reușit să cadă la o înțelegere și s-au mai și certat, potrivit confirmărilor obținute de Libertatea de la participanți la negocieri. Într-un final, președintele Nicușor Dan l-a desemnat premier pe Ilie Bolojan, iar noul Executiv și-a început activitatea pe 23 iunie.
